Dodane: 4 Listopad 2022

Choć wiele osób może nie uwierzyć w fakt, że płyta CD istnieje już od ponad 43 lat to jak zapewniamy jak najbardziej jest to prawda. Płyta CD, a właściwie COMPACT DISC  jest jednym z najdłużej utrzymujących się rozwiązań na rynku technologicznym. Jej premiera miała miejsce 8 marca 1979 roku, wtedy też na konferencji prasowej Joop Sinjou, szef CD Lab w Philipsie zaprezentował pierwszą płytę CD o średnicy 115 mm. Pierwszy w historii cyfrowy dysk audio umożliwiał odtwarzanie materiału przez jedną godzinę. Na konferencji tej miała miejsce jeszcze jedna bardzo ważna premiera, a  mianowicie zaprezentowano odtwarzacz PHILIPS "Pinkeltje", będący prototypem odtwarzacza wykorzystującego nazwę i logo Compact Disc.

               Równocześnie firma Sony zaprezentowała płytę CD o średnicy 30 cm, która mogła odtwarzać nagranie o trwaniu 2,5 godziny. Obie firmy Sony jak i Philips podjęły współpracę w ramach dopracowania szczegółów cyfrowego dysku audio. Współpraca ta została oficjalnie sfinalizowana podpisaniem w roku 1979 porozumienia czego efektem po roku pracy był standard CD-DA Red Book. I choć Philips rozpoczął pracę nad tą technologią w 1974 roku, to jej pocżątki sięgają aż lat 60-tych kiedy to James T. Russel opracował podstawy technologii zapisu na nośniku optycznym.

              Jednak dopiero współpraca Sony i Philips przyniosła nowy standard cyfrowego dysku optycznego o średnicy 120 mm, która wirowała z prędkością około 500 obrotów na minutę. Taka płyta znana jest nam aż po dziś dzień. I choć inne firmy takie jak Sharp z płytą 135 mm próbowały doścignąć tego standardu to pomimo prób nie udawało im się to. Oficjalna prezentacja płyty 120 mm miała miejsce w 1981 roku. 

              Przez wiele lat sporną kwestią pozostawał rozmiar, kształt i technologia jaką miała obsługiwać płyta CD. Ostatecznie wszelkie negocjacje stanęły na liczbie 74 minut. Dlaczego? Utarło się, że zawdzięczamy to dyrektorowi generalnemu Sony Corporation, który chciał aby płyta CD pomieściła całą IX Symfonię Beethovena, a jego decyzja miała być wywarta przez nacisk dyrygenta Herberta von Karaja. Jednak później wielokrotnie kwestionowano właśnie taką wersję. Dziś nie jesteśmy w stanie udowodnić jak było naprawdę. 

              Pierwsza testowa płyta to nagranie "Eine Alpensinfonie" Richarda Straussa, natomiast pierwszą płytą wytłoczoną na skalę przemysłową była płyta zespołu ABBA "The Visitors", a miało to miejsce w roku 1982. Od tego czasu produkcja płyt nabrała rozpędu, bowiem w  tym samym roku na półkach sklepowych dostępnych było już 150 tytułów. 

              Wraz z rozwojem płyt CD zaczęto również pracować nad odtwarzaczem CD przeznaczonym do sprzedaży detalicznej. Pierwszym, który trafił na półki sklepowe był odtwarzacz Sony CDP-101, który wówczas kosztował, aż 730 dolarów! Niestety ta zawrotna kwota na tamte czasy uniemożliwiła jego kupno przez zwykłego klienta.  Jednak wraz z rozpowszechnienem płyt CD jak i odtwarzaczy z Japonii najpierw na Stany Zjednoczone, a później na Europę stopniowo ceny zaczęły spadać. W latach 1983 - 1984 w Stanach Zjednoczonych sprzedano, aż 400 000 odwtarzaczy CD, głównie marki Sony.

Tagi