Dodane: 3 Sierpień 2022

Płyta tłoczona powstaje w procesie wtrysku, do którego konieczna jest m.in. matryca. Jest ona „klonem” mastera, dlatego proces tłoczenia jest zindywidualizowaną produkcją. Dopiero po wytłoczeniu płyty można ją nadrukować, a następnie zapakować w odpowiednie etui.

 Płyta tłoczona czyli jaka?

W zasadzie każda płyta czy to CD czy DVD jest płytą „tłoczoną”. Nazwa ta wskazuje na proces produkcji płyt. Tłoczenie. Czyli wyprodukowanie, wytłoczenie przezroczystego krążka z granulatu i poliwęglanu. Natomiast taka „płyta tłoczona” o jakiej mowa przeważnie w zamówieniach jest gotową płytą (np. CD-ROM, DVD-ROM, ROM) z zawartością zapisaną w postaci cyfrowej. Zapisaną (dosłownie wytłoczoną). Taki gotowy „zapis” jest na jednej stronie płyty w postaci koncentrycznych ścieżek. Ścieżek z zagłębieniami (pit) a także fragmentów, pół odbijających światło lasera w kierunku czytnika (land).

Odtwarzanie zapisu ścieżek takiego przezroczystego krążka nie jest możliwe. Co więcej, mikroskopijne ścieżki są bardzo wrażliwe i nawet dotknięcie palcem może je uszkodzić. W końcu zastosowanie następnej warstwy, przeważnie srebrnej z glinu (aluminium) pozwala laserowi odczytać ścieżki. Kolejna warstwa pełni funkcję zabezpieczającą.

Taka płyta jest gotowa do odtwarzania. Od góry płyta jest pokryta lakierem zabezpieczającym i także jest srebrzysta. Najczęściej następną jest pokrywająca całą powierzchnię warstwa biała. Stanowi ona podkład pod nadruk wykonywany w różnych technologiach. Niekiedy dla uzyskania srebrnego tła nie pokrywa się płyty lub jej części białą warstwą farby.

Tłoczenie płyt to proces którym zajmujemy się jeśli firma zleca nam wyprodukowanie dużej serii swoich nagrań. Sprostamy każdemu wyzwaniu! :)