Dodane: 25 Sierpień 2022

Tłoczenie płyt CD to proces polegający na przekształceniu zawartości istniejącej na płycie CD w nową płytę.

Płyta CD zawiera dane cyfrowe, które mogą być przechowywane w różnych formatach. Najpopularniejszym formatem jest "Red Book", który odnosi się do standardu przemysłowego dla płyt CD audio opracowanego przez firmy Philips i Sony w 1980 roku. Specyfikacja Red Book obejmuje kilka ścieżek informacji, w tym ścieżki dźwiękowe i pliki tekstowe opisujące ścieżki dźwiękowe.

Aby utworzyć nową płytę CD, należy przekonwertować dane znajdujące się na oryginalnej płycie do formatu zgodnego ze specyfikacją Red Book. Proces ten nazywany jest tłoczeniem płyt CD.

Gdy kupujesz płytę CD-R lub DVD-R, jest ona już sformatowana zgodnie ze specyfikacją Red Book. Jeżeli jednak chcesz powielać płyty komercyjne (takie jak DVD), przed powieleniem ich na nowe płyty musisz kupić czyste płyty, które zostały sformatowane do użytku w tych urządzeniach.

 Tłoczenie płyt CD to proces produkcji płyt kompaktowych. W tym procesie płyta wzorcowa jest wytłaczana w formie, a następnie przez wytłaczanie stopionego tworzywa sztucznego w formie powstają płyty właściwe. Płyty są następnie sprawdzane i pakowane. Tworzywem sztucznym stosowanym do produkcji płyt CD jest poliwęglan, który ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak winyl.

Zalety tłoczenia płyt CD:

1. na płytach CD można zapisać więcej informacji niż na płytach winylowych czy kasetach magnetofonowych

2. płyty CD są łatwe w masowej produkcji przy użyciu zautomatyzowanych urządzeń, co oznacza, że można je tanio produkować w dużych ilościach i łatwo rozprowadzać wśród szerokiego grona odbiorców

3. można je odtwarzać na dowolnym urządzeniu wykorzystującym pamięć optyczną (np. na komputerze), co czyni je bardzo wygodnymi dla konsumentów, którzy chcą słuchać muzyki bez konieczności noszenia ze sobą nieporęcznych przedmiotów, takich jak płyty winylowe czy kasety z muzyką (które wymagają odtwarzaczy).

 Proces tłoczenia płyt CD jest skomplikowany. Płyta CD składa się z dwóch kawałków plastiku, które są przezroczyste na zewnątrz i odblaskowe wewnątrz. Strona odblaskowa ma powłokę, która umożliwia przechowywanie danych cyfrowych w kodzie binarnym (0 i 1). Oba kawałki plastiku są połączone klejem, który spaja je ze sobą, ale nie blokuje przechodzenia przez nie światła.

Proces tłoczenia płyt CD rozpoczyna się od konwersji pliku MP3 lub WAV do nieskompresowanego formatu zwanego DDP (Disc Description Protocol). W ten sposób powstaje plik obrazu, który można wykorzystać do wygenerowania płyt CD-R. Plik obrazu jest następnie przesyłany do maszyny CTP (Controlled Tilt Platen), która wypala płytę wzorcową CD-R, naświetlając ją światłem przez maskę z otworami. Proces ten jest powtarzany kilkakrotnie, aż wszystkie informacje z płyty wzorcowej zostaną jednocześnie przeniesione na czyste płyty.

Kolejnym etapem jest drukowanie etykiet na czystych płytach za pomocą offsetowej maszyny drukarskiej. Etykiety te zawierają takie informacje, jak numery kodów kreskowych i kody UPC. Po wykonaniu tych czynności na grzbiecie każdej płyty umieszcza się naklejki, dzięki którym można ją łatwo zidentyfikować, gdy później zejdzie z prasy.

 Tłoczenie płyt CD to proces produkcyjny, w którym surowce (plastik i metal) są formowane w płyty CD. Proces ten jest wykonywany przy użyciu drukarki do płyt CD i jest powszechnie znany jako replikacja płyt CD.

Tłocznia płyt CD może być wykorzystywana do produkcji płyt CD zarówno do użytku komercyjnego, jak i prywatnego. W procesie tłoczenia płyt CD wykorzystuje się specjalistyczne maszyny, które są przeznaczone wyłącznie do tego celu.

Istnieje kilka zalet, które wynikają z używania prasy do płyt CD w porównaniu z innymi metodami produkcji płyt CD, takimi jak użycie nagrywarki DVD lub Blu-ray. Są to między innymi:

Niższy koszt - w porównaniu z innymi metodami produkcji płyt CD, tłoczenie płyt CD ma najniższy koszt jednostkowy, ponieważ nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu poza specjalnymi maszynami potrzebnymi do tego celu. Dzięki temu jest bardziej przystępna cenowo niż jakakolwiek inna dostępna obecnie metoda.

Szybkość - dzięki tego typu maszynom, przy zamówieniu wystarczającej ilości, produkt może być gotowy już w ciągu trzech dni. Oznacza to, że produkt można otrzymać szybciej niż w przypadku zastosowania jakiejkolwiek innej dostępnej obecnie metody.

Tłoczenie płyt CD to proces tworzenia matrycy płyty CD, z której można wykonać kopię płyty. Proces ten odbywa się w tłoczni płyt CD. Tłocznie płyt CD znajdują się na całym świecie i często są częścią większych firm produkujących płyty CD.

Proces produkcji płyt CD rozpoczyna się od masteringu, czyli procesu cyfrowego przekształcania muzyki w plik audio, który można odtworzyć w odtwarzaczu CD lub na komputerze. Inżynierowie masteringu używają specjalistycznego oprogramowania, aby upewnić się, że pliki audio są gotowe do masowej produkcji i dystrybucji.

Po ukończeniu masteringu jest on wysyłany do tłoczni płyt CD w celu powielenia. Pierwszym etapem tego procesu jest mastering szklany, który polega na umieszczeniu cyfrowego obrazu na szklanym dysku zwanym stamperem. Następnie odbywa się formowanie wtryskowe, w którym roztopione tworzywo sztuczne jest wtryskiwane do stampera przez wysokociśnieniowe wtryskiwacze w celu utworzenia negatywu matrycy (tj. płyty z nadrukiem). Po ostygnięciu płyta jest wyjmowana z formy, a następnie czyszczona i umieszczana w piecu, gdzie jest wypalana w wysokiej temperaturze, aż jej powierzchnia stanie się gładka i błyszcząca (ten etap usuwa wszelkie pozostałości olejów z opuszków palców).