Dodane: 15 Marzec 2023

Pewnie kojarzysz duże czarne krążki do słuchania muzyki? Tak to sławetne winyle. I choć wydawać by się mogło, że ich czas już przeminął to nic bardziej mylnego. Winyle nadal są produkowane i cieszą się bardzo dużą popularnością i to nie tylko wśród kolekcjonerów...
 

Czym są współczesne winyle?


Płyty winylowe to przodkowie dobrze znanych nam płyt z tym, że zapis dźwięku jest na nich analogowy. Płyty winylowe powstają przy użyciu granulatu z polichlorku winylu. Większość z nas zna winyle jako krążki w kolorze czarnym. Obecnie istnieje możliwość wykonania ich w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej z uwzględnieniem indywidualnie dobranego efektu. Dostępne współcześnie płyty winylowe mają rozmiary 7, 10 i 12 oraz gramaturę 140 g i 180 g.

Szacuje się, że obecnie winyle cieszą się o wiele większą popularnością od płyt CD. Nie bez powodu wpływ na wzrost zainteresowania nimi ma możliwość tłoczenie winyli w dużych ilościach w krótkim okresie czasu.

Jak powstaje współczesny winyl?


Vinyl record pressing tłoczenie winyli to jedna z najpopularniejszych metod nagrywania muzyki. Dostępna obecnie technologia pozwala wyprodukować w bardzo niewielkim czasie ogromną ilość winyli. Tłoczenie płyty winylowej odbywa się w kilku etapach. Każdy z nich, choć inny jest niezbędny do przygotowania ostatecznego produktu. Pierwszy etap to powstanie materiału, który musi zostać sprawdzony pod względem jakości. Materiał jest nagrywany w studio pod nadzorem i specjalistów. Mastering, bo tak nazywa się część pracy polegająca na dopracowaniu materiału tak, aby zapewnić optymalne brzmienie przy maksymalnym poziomie głośności. Na tym etapie można skorygować wszystkie błędy, które powstały w czasie nagrywania.

Drugi etap to stworzenie matrycy winylu. Matryca winylu to nic innego jak płyta, która posłuży w dalszym procesie tłoczenia jako płyta wzorcowa. Obecnie najbardziej popularnym sposobem jej wykonania jest technologia Direct Metal Mastering (DMM). Metoda ta znacznie skraca proces powstawania płyty wzorcowej, jednocześnie podnosząc jakość nagrania, niwelując przy tym zbędne szumy. Drugą stosowaną metodą jest ta tradycyjna, polegająca na wykonywaniu na aluminiowej matrycy, pokrytej wcześniej cienką warstwą lakieru celulozowego bardzo cienkich mikrorowków na grubości lakieru. Ta metoda ze względu na kruchość lakieru wymaga ogromnej precyzji. Jest coraz rzadziej stosowana ze względu na wysoki koszt oraz długość całego procesu.

Ostatni etap to tłoczenie płyt winylowych. Matryca, która powstaje we wcześniejszym etapie, pozwala na powielanie wielu kopii. Proces ten odbywa się poprzez odbicie płyty wzorcowej w przygotowanej mieszance polichlorku winylu. Równocześnie w tym samym czasie na płytę nakłada się etykietę z napisem. Następnie winyl jest chłodzony w wodzie. Po wystygnięciu z płyty odcina się zbędne ilości materiału.

Dopełnieniem winylu jest opakowanie, na którym można umieścić dowolną grafikę. Najczęściej jest to ten sam obraz, który znajduje się w środku płyty winylowej. W ofercie znajdują się również takie usługi jak konfekcjonowanie oraz transport.