Dodane: 16 Grudzień 2022

Płyty winylowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na słuchanie muzyki. Istnieją od dawna, ale nic nie wskazuje na to, aby ich popularność miała w najbliższym czasie zmaleć.

Tłoczenie płyt winylowych to proces polegający na tłoczeniu płyt winylowych z roztopionego granulatu winylowego. Proces ten jest stosowany do produkcji płyt dla wszystkich rodzajów formatów audio, w tym albumów muzycznych i singli, a także nagrań słowa mówionego, takich jak audiobooki.

Koszt tłoczenia płyt różni się w zależności od kilku czynników. Na przykład, jeśli chcesz, aby twój album został wytłoczony na kolorowym winylu lub specjalnym markowym opakowaniu, cena będzie wyższa niż zwykłe tłoczenie czarnego winylu. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na dystrybucję cyfrową zamiast fizycznej (płyty CD), koszt będzie znacznie niższy, ponieważ nie ma potrzeby produkowania fizycznych kopii.

Płyty winylowe zrobiły wielki powrót w ostatnich latach, a teraz płyty winylowe są tłoczone w znacznie szybszym tempie niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli jesteś zainteresowany wydaniem swojej muzyki na winylu, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o tym, jak płyty winylowe są tłoczone.

Jak tłoczy się płyty winylowe?

Aby Twoja płyta mogła zostać wytłoczona, dźwięk musi zostać przekonwertowany z formatu cyfrowego na analogowy. Dokonuje się tego za pomocą cyfrowej stacji roboczej audio (DAW). Następnie dźwięk jest przesyłany przez konwerter cyfrowo-analogowy (DAC), który zamienia sygnał na sygnał analogowy, który może być odczytany przez gramofon lub inne urządzenie. DAW wysyła również informacje o długości każdego utworu, a także wszelkie inne metadane, które mogą być niezbędne do późniejszego wciśnięcia płyty.

Komputer przesyła te informacje przez USB lub FireWire do maszyny tnącej, która wycina rowki w blankiecie płyty winylowej za pomocą laserów lub systemów mechanicznych. Następnie blankiet jest czyszczony alkoholem i suszony przed umieszczeniem go w prasie, która wytłacza wszystkie rowki na powierzchni płyty. Po wytłoczeniu jest ona gotowa do odtwarzania!

Płyta winylowa to rodzaj nośnika dźwięku, który jest popularnie wykorzystywany w przemyśle muzycznym. Fale dźwiękowe zapisywane są na analogowym spiralnym rowku, który został wytłoczony w winylu.

Proces tworzenia płyty polega na wciskaniu rowków w plastikowy krążek zwany płytą wzorcową lub stamperem. Ta płyta wzorcowa jest wykonywana za pomocą tokarki, czyli maszyny, która może wycinać płyty. Musi to być zrobione z wielką precyzją, aby nie było błędów w rowkach.

Koszt płyt winylowych od lat rośnie. Płyta winylowa jest droższa od innych formatów, takich jak CD czy kaseta magnetofonowa. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy, w tym:

Winyl jest formatem analogowym, co oznacza, że trzeba fizycznie wyciąć rowki w płycie, aby stworzyć dźwięk. To wymaga czasu i wysiłku, więc zwiększa koszt produkcji.

Płyty winylowe wymagają materiałów wyższej jakości niż płyty CD czy kasety. Wiele osób nadal woli słuchać płyt winylowych niż innych formatów, ponieważ uważają, że oferują one lepszą jakość dźwięku; oznacza to jednak również, że przy ich produkcji należy zachować większą ostrożność, co jeszcze bardziej podnosi koszty.

Popyt na płyty winylowe rośnie z każdym rokiem, ponieważ coraz więcej osób interesuje się kolekcjonowaniem muzyki i coraz więcej artystów decyduje się na wydawanie swoich dzieł na 180 gramowym winylu zamiast na formatach cyfrowych, takich jak mp3 czy CD).