Dodane: 14 Grudzień 2022

Płyty winylowe to prawdziwa legenda. Z gramofonu korzystali nasi dziadkowie, którzy bawili się na prywatkach, a być może i nasi rodzice mieli okazję przy nich tańczyć i śpiewać. Nie można zapomnieć, że winyle wracają do łask i cały czas powiększa się grupa tych, którzy chcą mieć płytę danego wykonawcy w pięknie opakowany sposób, odwołujący się do tradycji słuchania muzyki. Muzyka z płyty winylowej ma piękniejszy dzwięk, o czym jasno mówią znawcy muzyki. Warto jednak dowiedzieć się więcej o procesie ich produkcji i kilku tematach z nią związanych. Po więcej szczegółów zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z naszym tekstem.

Jak produkuje się płyty winylowe? 

Kwestia tego, jak produkuje się płyty winylowe z pewnością was interesuje. Jest to proces dość żmudny, aczkolwiek warto o nim wiedzieć więcej. Przede wszystkim zaczyna się od produkcji płyty studyjnej, a ta z kolei pokryta jest płytą transkrybcyjną. Aby taka płyta studyjna miała swój połysk, należy ją pomalować lakierem nitroceloluzowym. Tak stworzona płyta posiada odpowiednią miękkość, dzięki czemu ma swoją elastyczność, ale też trzeba na nią uważać. Produkcja płyty winylowej jest ciekawym procesem, w którym żłobienia powstają wskutek nacinania rylca na płycie. Wpływa to bezpośrednio na jakość dźwięku i zdecydowanie są one lepsze od tych, które możemy rozpoznać na naszych płytach CD.

Ile kosztuje zrobienie płyty winylowej?

Istotnym czynnikiem jest to, jakie będzie zamówienia na dane płyty. Nie od dziś wiadomo, że na procesie tworzenia płyty winylowej każdy chce zarobić: artysta, studio i też firma zajmująca się tłoczeniem winyli. Płyta winylowa jest pamiątką na całe życie, ale w zestawieniu z płytą CD jest ona po prostu droższa. Szacunki są dość jasne, ponieważ za stworzenie 200-250 sztuk płyt winylowych, będzie trzeba zapłacić za nie około 25 zł netto za sztukę. Na szczęście przy większych zamówieniach będzie można tę cenę zbić. Trudno jednak o to, żeby ostatecznie wynosiła ona mniej niż 20 zł netto za sztukę.

Ile czasu na winylu?

Winyl wygląda bardzo efektownie, służy też jako ozdoba, czy też pewna pamiątka, natomiast nie można zapomnieć o tym, że ma on też swoje wady. Przede wszystkim jedną z nich jest czas nagrania. Jest to tylko do 45 minut, więc późniejsze nośniki jak kasety magnetofonowe czy płyty CD miały tę przewagę, że pozwalały na dłuższe słuchanie muzyki. 

Jak nagrać na płytę winylową?

Sprawa w tym przypadku jest bardzo prosta, ponieważ należy posiadać jedynie gramofon, wzmacniacz i to wszystko. Warto jednak zatrzymać się na chwilę przy wzmacniaczu, ponieważ musi być to przedwzmacniacz z wejściem "phono", który umożliwi nagranie konkretnych piosenek czy audycji na płytę winylową. Stworzenie nagrania na płytę winylową obecnie nie wymaga wielkich nakładów, ponieważ specjalne programy zdecydowanie to ułatwiają. Bardzo ciekawą informacją może być to, że powstają domowe nagrywarki płyt winylowych, ale i również zewnętrzne podmioty umożliwiają stworzenie nawet jednej płyty, na której będą dostępne nasze nagrania i do tego zostanie stworzona okładka.

Po więcej informacji zapraszamy do nas PRIMEDIO.PL