Dodane: 21 Wrzesień 2022

Słysząc o płytach winylowych większość przypomni sobie te piękne czasy, które miały swoje miejsce kilkadziesiąt lat temu. Jednak ku zdziwieniu większości, płyty tego rodzaju dzisiaj przeżywają swoją drugą młodość, co wiąże się z tym, że znów wzrasta nimi zainteresowanie. Nie od dzisiaj wiadomo, że są one pożądane przez wiele osób, które zajmują się ich kolekcjonowaniem. Już teraz tyczy się to zarówno starych jak i tych nowych płyt winylowych. Warto także wiedzieć, że są oraz były one produkowane z polichlorku winylu skąd też ich nazwa, z kolei ich największą popularność szacuje się na połowę lat ubiegłego wieku. Jednak co sprawia, że czarne płyty mimo szybszej tendencji do niszczenia w porównaniu z nowoczesnymi płytami dalej budzą wielkie zainteresowanie?

Na czym polega tłoczenie płyt winylowych?

I choć każdy choć raz słyszał czym są wyżej wspomniane płyty, to jednak nieliczni mają pojęcie na temat jak odbywa się tłoczenie płyt winylowych oraz czy warto takowe przeprowadzić. Na samym początku należy nadmienić, że jest to proces bardzo złożony i wymaga sporego nakładu czasu. Krótko mówiąc płyty zwane winylowymi zaczyna się tworzyć od płyty transkrypcyjnej pokrytej azotanem srebra. Kolejnym procesem jest oddzielenie powstałej warstwy od acetatu w specjalnej komorze. Wówczas otrzymuje się niklowy negatyw z którego tworzy się metalowy pozytyw. Podczas ostatniego zabiegu powstaje matryca, jest ona gotowa aby przejść tłoczenie w specjalnej prasie. Posiadając wcześniej przygotowaną matrycę oraz materiał winylowy, a dokładniej mówiąc polichlorek winylu można przystąpić do tłoczenia właściwego. Ale czy w dzisiejszych czasach jest to opłacalne i warte naszego zachodu? To pytanie w ostatnim czasie budzi naprawdę dużo ciekawości, przede wszystkim dzieje się dlatego, że przeżywają one drugie życie. Nie powinno więc dziwić, że w ostatnim czasie ich popularność oraz zainteresowanie drastycznie wzrosło.

Dlaczego warto?

Aby wejść w posiadanie takiej płyty należy wiedzieć, że jest kilka powodów dla których warto uczynić ten krok. Po pierwsze wymaga od nas dużo zaangażowania związanego z odtwarzaczem owych płyt, który jest dość gabarytowy oraz faktem, że przed ich odsłuchaniem należy je dokładnie oczyścić. Po drugie, jak twierdzi wiele osób, dźwięk pochodzący od nich brzmi całkiem inaczej w porównaniu z nowoczesnymi odtwarzaczami. Okazuje się bowiem, że jest to bardzo dobry i łatwy sposób aby cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz i jeszcze raz poczuć ten wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju klimat. Reasumując gramofon oraz sam winyl wymaga od swoich użytkowników dużo więcej pracy, jednak jest to forma pracy która dla niektórych osób jest czym relaksującym i potrzebnym do szczęścia. Kwestią jaka jeszcze bardziej zachęci nas do takowej inwestycji będzie fakt, że cena za tego typu usługi jest bardzo przemyślana oraz przystępna dla każdego potencjalnego zainteresowanego. Samo wykonanie płyty nie okaże się również długie pod względem oczekiwania w momencie gdy podejmiemy decyzję o ich zamówieniu.