Dodane: 19 Październik 2022

Tworzenie własnej muzyki, wspólne próby, pierwsze kameralne koncerty. Dla każdego muzyka początki artystycznej drogi to prawdziwa przygoda. Zwieńczeniem kolejnego etapu jest nagranie własnej płyty. Choć wydaje się to sporym wyzwaniem, przy odpowiedniej opiece wydawniczej, marzenie o albumie może spełnić się szybciej, niż Ci się wydaje.

Wydawanie płyty. Od czego zacząć?

Pierwszym etapem produkcji płyty jest oczywiście skompletowanie i nagranie utworów, które wchodzą w skład albumu. Następnie musisz zadbać o oprawę graficzną krążka. Dobra okładka płyty CD przyciąga wzrok. Twój album powinien wyróżniać się na tle innych na sklepowej półce. Wiele okładek płyt znanych muzyków stało się symbolami kultury popularnej. Dla artystów są najczęściej kolejną, nieodłączną formą wyrazu, ilustracją do ich muzyki. Warto dopracować
szczegóły. Sam nadruk na płycie CD powinien również wywierać pozytywne wrażenie estetyczne.

Projekt okładki na płytę. Pomoc w opracowaniu

Jeśli nie masz pomysłu na koncepcję oprawy graficznej płyty, warto skonsultować się z wydawcą i skorzystać z propozycji projektu, przygotowanego przez profesjonalistów. Forma okładki także ma znaczenie. W tym zakresie masz naprawdę duży wybór: digipacki, koperty kartonowe, okładki twarde z tektury litej, czy pudełka Super Jewel Box. Gdy bliskie są Ci wartości ekologiczne, możesz postawić na ecopacki. Jeśli na przykład myślisz o wyjątkowej, limitowanej edycji, możesz wybrać efektowną okładkę 3D.

Authoring. Dodatki na Twojej płycie CD

Jeśli chcesz, by na Twojej płycie – poza muzyką – znalazł się klip wideo, czy pliki z dodatkowymi treściami i grafikami, album zostanie wydany w formacie CD-Extra. Oznacza to, że płyta złożona jest minimalnie z dwóch sesji. Dzięki temu odtwarzacze odczytują wyłącznie ścieżki audio, natomiast korzystając z komputera, można zyskać dostęp również do dodatkowych materiałów.

Tłoczenie płyt CD

Finalnym etapem produkcji Twojego albumu jest realizacja projektu w profesjonalnej drukarni cyfrowej. Dlaczego tłoczenie płyt CD jest lepsze niż kopiowanie? Chodzi o trwałość krążka. Gdy wydajesz własną płytę, zakładasz, że na wiele lat zagości w kolekcjach Twoich odbiorców, a z czasem i fanów. Tłoczenie płyt gwarantuje, że krążki są mniej podatne na zarysowania. Warto postawić na jakość, którą tak cenią sobie kolekcjonerzy płyt.
 

Tłoczenie winyli. edycje limitowane

Wydawało się, że płyta winylowa będzie zupełnym przeżytkiem. Konkurencja kaset i płyt CD z końcem XX wieku praktycznie zupełnie wyparła czarne krążki z rynku muzycznego. Jednak okazało się, że ciepłe brzmienie płyty winylowej wróciło do łask. Doceniło je również młode pokolenie. Stała się nośnikiem, o którym myśli bardzo wielu artystów podczas kampanii promowania nowych albumów. Limitowane edycje kolekcjonerskie winyli trafiają w ręce tych odbiorców, którzy muzykę traktują w szczególny sposób. Warto rozważyć, czy obok wydania płyty CD, nie postawić jednocześnie na niewielki, ale ekskluzywny nakład płyt winylowych.